Pętle indukcyjne to urządzenia, które wspierają komunikacje z osobami niedosłyszącymi. Urządzenia powinny znajdować się w każdym miejscu publicznym takim jak urzędy, szkoły, dworce kolejowe, dworce autobusowe, porty lotnicze, apteki, przychodnie, szpitale, banki, muzea, miejsca kultów religijnych, jak również w miejscach pracy. Pętle indukcyjne to jedno z urzadzeń, które powinny być montowane w budynkach publicznych i prywatnych zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy o dostępności.
Pętla indukcyjna jest jednym ze środków wspomagania słuchu i nie tylko słuchu. Urządzenie służy jednej, konkretnej osobie z dysfunkcją słuchu lub grupie ludzi z tą niepełnosprawnością. Pętle indukcyjne są bezobsługowe. Są to urządzenia niskokosztowe. Ich zastosowanie zapewnia dostęp do informacji osobom niedosłyszącym i z dysfunkcją wzroku. Urządzenia doskonale sprawdzają się w przestrzeni publicznej, wszędzie tam gdzie nadawane są komunikaty głosowe. Pętle indukcyjne przekazują komunikaty głosowe bez najmniejszych zniekształceń akustycznych "prosto do ucha” i to nie jednej ale wszystkim osobom znajdującym się w obszarze jej działania ograniczonym jedynie murami budynku.
Pętle indukcyjne dzielimy na różne rodzaje w zależności od ich zastosowania, tj.
Pętle indukcyjne doskonale sprawdzają się w przekazywaniu komunikatów bezpośrednio do aparatu słuchowego. Każdy użytkownik wyposażony w aparat słuchowy, który znajdzie się w zasięgu petli indukcyjnej słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu prelegenta lub innego źródła dźwięku. Co istotne liczba osób korzystających w jednym czasie z pętli indukcyjnej nie wpływa na jakość przekazu. Jednocześnie z pętli indukcyjnej może korzystać nieograniczona liczba użytkowników. Sygnał z prawidłowo zainstalowanej pętli indukcyjnej jest idealnie dopasowany do ubytku słuchu osoby niedosłyszącej, ponieważ poziom głośności jest dopasowywany indywidualnie na aparacie słuchowym. Przy zastosowaniu pętli indukcyjnej osoba słabosłysząca nie musi stosować dodatkowych urządzeń, wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączy tryb z M na T. Pętle indukcyjne są proste w obsłudze. Raz zainstalowane i skonfigurowane nie wymagają dodatkowych ustawień.
Zwiększ dostępność budynków, przestrzeni, produktów i usług. Zadbaj o ich dostosowanie do potrzeb osób, w tym osób ze specjalnymi potrzebami. Skorzystaj z innowacyjnego systemu, który ułatwi przemieszczanie się w Twoich budynkach. Porozmawiaj z ekspertami dostepnemiejsce.pl o wdrożeniu systemu informacyjno-komunikacyjnego i zwiekszeniu dostępności.
Wdrożenie systemu informacyjno-komunikacyjnego dostepnemiejsce.pl w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wesoła w Przychodni Rejonowej numer 1 przy ulicy Jana Kilińskiego 48 w Warszawie (Wesoła). Wdrożenie obejmuje specjalnie zaprojektowane interaktywne tablice informacyjne wyposażone w NFC i QR kody z dedykowanymi treściami, z dostępem do portalu dostepnemiejsce.pl sztucznej inteligencji i automatycznie generowanych komunikatów audio. Tablice dostarczają informacje w języku polskim i Braille'u oraz komunikaty głosowe z rozszerzonymi informacjami.
Więcej na temat wdrożeń.
Tłumacz treści na język Braille z zaimplementowanymi autoryzowanymi wytycznymi i powszechnie wykorzystywanymi standardami.
Interaktywne tablice informacyjne z dostępem do rozszerzonych informacji i komunikatów głosowych wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.
Konwerter treści na komunikaty audio
Konwerter treści tekstowych na komunikaty audio dostępne w interakcji z tablicami informacyjnymi i na stronach WWW.
Tłumacz treści na język migowy prezentowany w formie komunikatów wideo dostępnych w interakcji z tablicami informacyjnymi i na stronach WWW.
Programator RFID do interaktywnych tablic informacyjnych wyposażonych w urządzenia NFC.
Pętle indukcyjne wspierające komunikację z osobami niedosłyszącymi w kluczowych lokacjach w budynkach.
Urządzenie IoT LOGGIOT D+ wspierające mobilność osób ze specjalnymi potrzebami przeznaczone do odtwarzania komunikatów głosowych.
Więcej: O projekcie | Funkcjonalność | Korzyści | Tłumacz Braille | Tablice z Braille | Konwerter tekstu na audio | Certyfikat | Dostępność plus | Referencje | Wdrożenia | Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami | Ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze | Regulamin | Skarga na brak dostępności | Instytucje i organizacje | Kontakt