Dostarczamy rozwiązania, które ułatwiają dostosowanie przestrzeni, produktów i usług do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby.
Szacuje się, że nawet 30% społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji (np. ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich), niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (na przykład po udarze, chorujący na Alzheimera), kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie, mające trudności w poruszaniu się. Obecnie w Polsce żyje prawie 9 milionów osób powyżej 60. roku życia. W 2030 roku będzie ich 10,7 mln i będą stanowić blisko 30% ludności. Ta liczna grupa codziennie napotyka trudności i bariery, które uniemożliwiają lub ograniczają samodzielnie funkcjonowanie.
Projekt dostepnemiejsce.pl skierowany jest do wszystkich podmiotów, które dostrzegają konieczność efektywnego komunikowania się z różnymi odbiorcami, którym zależy na uwzględnianiu potrzeb wszystkich osób, w tym osób z niepełnosprawnościami. Projekt skierowany jest do instytucji publicznych i podmiotów prywatnych zainteresowanych dostosowaniem budynków i przestrzeni, produktów i usług do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, które narażone są na marginalizację lub dyskryminację m.in. ze względu na niepełnosprawności lub obniżony poziom sprawności z powodu wieku czy choroby, a także dostarczeniem systemów informacji i komunikacji ułatwiających poruszanie się po złożonych kompleksach nieruchomości, wnętrzach budynków i przestrzeniach otwartych oraz korzystanie z produktów i usług.
Dostępne miejsce (dostepnemiejsce.pl) to innowacyjna platforma, która wykorzystuje najnowsze technologie w celu dostarczania informacji na temat budynków i przestrzeni w budynkach oraz przestrzeni otaczającej budynki, produktach i usługach na wiele różnych sposobów, w różnych formach, formatach, do różnorodnych odbiorców, w szczególności do osób z niepełnosprawnościami i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby. Zastosowane innowacyjne rozwiązania umożliwiają skuteczne dotarcie z informacją poprzez zastosowanie różnych form i kanałów komunikacji, które są czytelne dla wszystkich kluczowych grup odbiorców.
Dostepnemiejsce.pl łączy w sobie wiele innowacyjnych technologii ułatwiających dostarczanie i zarządzanie informacją oraz zwiększających efektywność dystrybucji informacji dzięki zastosowaniu różnych form, formatów i nośników wykorzystywanych do prezentowania użytecznych informacji w budynkach i przestrzeniach publicznych.
W ramach kompleksowego wdrożenia projektujemy dedykowane systemy informacyjno-komunikacyjne dla poszczególnych budynków składające się z planów rozmieszczenia elementów systemu, projektów tablic informacyjnych zewnętrznych i wewnętrznych z dedykowaną zawartością tekstową, w języku Braille i w formie komunikatów głosowych generowanych z użyciem sztucznej inteligencji wykorzystującej autorskie sieci neuronowe oraz z elementami interaktywnymi rozszerzającymi zakres prezentowanych informacji. Produkujemy tablice informacyjne wyposażone dodatkowo w QR kody i urządzenia RFID, a także tyflomapy i tablice multisensoryczne oraz urządzenia IoT dostarczające informacje i wspierające orientację w przestrzeni. Wykonujemy montaż elementów systemu i zapewniamy utrzymanie, wsparcie i dalszy rozwój systemów.
Portal dostepnemiejsce.pl jest podstawowym elementem wchodzącym w skład systemu informacyjno-komunikacyjnego, dostarcza informacje na temat budynków i przestrzeni publicznych w formach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zastosowane w portalu rozwiązania i wytyczne WCAG 2.1, W3C i Google zapewniają wysoką dostępność treści osobom sprawnym i osobom z niepełnosprawnościami, niezależnie od urządzenia i jakości połączenia internetowego.
Tablice informacyjne są częścią systemu informacyjno-komunikacyjnego dostepnemiejsce.pl i dostarczają informacje w różnych formach, różnym grupom odbiorców, także osobom z niepełnosprawnościami. Specjalnie projektowane tablice z NFC i QR kodami zaspokajają potrzeby informacyjne wszystkich zainteresowanych, dostarczają treści w języku polskim i innych wybranych językach, w języku Braille, w wysokim kontraście i optymalnym układzie oraz treści w formie komunikatów głosowych, które są doskonałym uzupełnieniem standardowych tekstowych form przekazu.
Czytaj więcej o tablicach informacyjnych.
Portal dostepnemiejsce.pl wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki której użytkownicy mają dostęp do zaawansowanych funkcjonalności zwiększających efektywność dystrybucji informacji i ich dostępność. Wraz z dostępem do portalu użytkownicy uzyskują dostęp do zaawansowanych narzędzi umożliwiających samodzielne tworzenie treści w formach zwiększających dostepność informacji (Braille, komunikaty głosowe), które wykorzystywane są w komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami.
TTS (text to speech), TTB (text to Braille), TTSL (text to sign language), VTSL (voice to sign language) to technologie, które tworzymy i wykorzystujemy do dostarczania innowacyjnych funkcjonalności, które zastosowane w specjalnie przygotowanym oprogramowaniu w połączeniu z elementami systemu informacyjno-komunikacyjnego umożliwiają efektywną dystrybucję informacji w różnorodnej formie, do różnorodnych odbiorców.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii wspartej sztuczną inteligencją oraz autoryzowanych wytycznych i powszechnie wykorzystywanych standardów opracowaliśmy tłumacza języka Braille i udostępniliśmy go jako funkcjonalność w portalu dostepnemiejsce.pl wspierającą osoby odpowiedzialne za utrzymanie systemu informacyjno-komunikacyjnego i tworzenie treści w języku Braille. Dzięki niemu przygotowanie treści w języku Braille stało się łatwe i proste, a pliki dostępne są w wielu użytecznych formatach.
Czytaj więcej o tłumaczu Braille.
Zastosowanie specjalnie opracowanej sztucznej inteligencji umożliwia automatyczne generowanie komunikatów audio z dowolnej treści w języku polskim i dostarczanie ich z użyciem interaktywnych tablic informacyjnych, portalu dostepnemiejsce.pl oraz specjalnych iframe. Dedykowana funkcjonalność portalu umożliwia także generowanie dowolnych komunikatów i udostępnianie ich z użyciem iframe na dowolnej stronie.
Czytaj więcej o konwersji treści na komunikaty audio.
Urządzenia IoT są dopełnieniem systemu informacyjno-komunikacyjnego. Doskonale sprawdzają się w dostarczaniu komunikatów audio bez użycia telefonu użytkownika, bezprzewodowo, w bezpośredniej interakcji z użytkownikiem. Urządzenia LOGGIOT Audio odtwarzają komunikaty audio w bezpośredniej interakcji z użytkownikiem lub telefonem użytkownika wyposażonym w technologię Bluetooth. Dzięki bezpośredniej integracji urządzeń IoT z portalem dostepnemiejsce.pl aktualizacja plików audio odbywa się z automatycznie za pośrednictwem Internetu.
Czytaj więcej o urządzeniach IoT.
Wdrożenie systemów informacyjno-komunikacyjnych dopełnione rozwiązaniami wspierającymi przemieszczanie się na terenie nieruchomości, w przestrzeniach budynków i w przestrzeniach otwartych nie tylko zaspokaja potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami, ale jest także użyteczne dla osób sprawnych, ułatwia orientację w przestrzeni, samodzielne przemieszczanie się, a także dostarcza użyteczne informacje na temat przestrzeni, organizacji pracy i dostępności poszczególnych pomieszczeń, ekspertów i usług, jak również poprawia komfort przebywania w przestrzeni małych, średnich i dużych budynków. Ułatwia organizację ruchu, porządkuje ciągi komunikacyjne i zwiększa bezpieczeństwo przebywających w obiektach.
Zwiększ dostępność budynków, przestrzeni, produktów i usług. Zadbaj o ich dostosowanie do potrzeb osób, w tym osób ze specjalnymi potrzebami. Skorzystaj z innowacyjnego systemu, który ułatwi przemieszczanie się w Twoich budynkach. Porozmawiaj z ekspertami dostepnemiejsce.pl o wdrożeniu systemu informacyjno-komunikacyjnego i zwiekszeniu dostępności.
Wdrożenie systemu informacyjno-komunikacyjnego dostepnemiejsce.pl w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wesoła w Przychodni Rejonowej numer 1 przy ulicy Jana Kilińskiego 48 w Warszawie (Wesoła). Wdrożenie obejmuje specjalnie zaprojektowane interaktywne tablice informacyjne wyposażone w NFC i QR kody z dedykowanymi treściami, z dostępem do portalu dostepnemiejsce.pl sztucznej inteligencji i automatycznie generowanych komunikatów audio. Tablice dostarczają informacje w języku polskim i Braille'u oraz komunikaty głosowe z rozszerzonymi informacjami.
Więcej na temat wdrożeń.
Więcej: O projekcie | Funkcjonalność | Korzyści | Tłumacz Braille | Tablice z Braille | Konwerter tekstu na audio | Certyfikat | Dostępność plus | Referencje | Wdrożenia | Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami | Ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze | Regulamin | Skarga na brak dostępności | Instytucje i organizacje | Kontakt