W kwietniu 2024 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę, która wprowadza europejskie standardy dostępności, zobowiązując tym samym podmioty prywatne do ich spełnienia. Ustawa ta wprowadza do polskiego porządku prawnego zapisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2019 roku i ma na celu zwiększenie dostępności produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby. Zasady określone w ustawie zobowiązane są spełnić podmioty prywatne.
Europejski Akt o Dostępności (ang. European Accessibility Act) to pierwsza regulacja dostępności w prawodawstwie Unii Europejskiej, której celem jest ustanowienie jednolitych standardów dostępności dla wybranych produktów i usług, takich jak sprzęt komputerowy, systemy operacyjne, terminale samoobsługowe, usługi łączności elektronicznej (w tym zgłoszenia alarmowe), audiowizualne usługi medialne, usługi związane z transportem pasażerskim, usługi bankowe, e-książki oraz handel elektroniczny.
Dyrektywa EAA spełnia dwa cele w obszarze społecznym i rynkowym. Nadrzędnym celem dyrektywy jest usunięcie barier dostępu do produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby. Celem dyrektywy jest także wspieranie integracji społecznej i gospodarczej oraz poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez eliminację niespójności w przepisach dotyczących dostępności, co często hamuje swobodny przepływ towarów i usług.
Każdy kraj członkowski jest zobowiązany do implementacji dyrektywy w swoim prawodawstwie krajowym, co ma zapewnić, że wszystkie wymienione produkty i usługi będą spełniały te same wymogi dostępności. Jednolite zasady zwiększania dostępności mają kluczowe znaczenie dla producentów produktów i usług, którzy będą mogli oferować swoje produkty i usługi na terenie całej UE bez konieczności dostosowywania się do różnych standardów w poszczególnych państwach.
Dyrektywa EAA wpisuje się również w ramy krajowego programu „Dostępność Plus” i stanowi uzupełnienie dla obowiązujących przepisów, tj. Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która nakłada obowiązki w zakresie zwiększania dostępności na krajowe podmioty publiczne. Dyrektywa EAA to zbiór zasad i wytycznych, które dotyczą nie tylko instytucji publicznych, ale także prywatnych firm.
Ustawa "Pakt na rzecz dostępności" nakłada obowiązki, które muszą być spełnione przez przedsiębiorstwa prywatne, w szczególności w obszarze zwiększenia dostępności produktów i usług, w tym komputerów, telefonów, tabletów, e-książek, e-handlu, oraz usług informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim. Przedsiębiorcy będą musieli zapewnić, że ich produkty i usługi są dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z różnymi typami niepełnosprawności i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby.
Podmioty prywatne muszą dostosować swoje strony internetowe, aplikacje mobilne i inne formy komunikacji cyfrowej oraz produkty i usługi zwiększając ich dostępność w zorientowaniu na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby, by były łatwe do używania. Dotyczy to także dokumentów związanych z produktami i usługami, tj. instrukcje obsługi, umowy i inne dokumenty.
Przepisy zaczną obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Od tego momentu wszystkie firmy będą musiały spełniać nowe wymogi dostępności.
Europejski Akt o Dostępności (EAA – European Accessibility Act) jest dokumentem, który wskazuje wymogi dostępności wybranych produktów i usług. Jego oficjalna nazwa to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług. Treść aktu: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019L0882
Zwiększ dostępność firmy, przestrzeni, produktów i usług. Zadbaj o ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób z obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku czy choroby. Skorzystaj z naszego doświadczenia w projektowaniu dostępnych stron WWW i aplikacji oraz systemów informacyjno-komunikacyjnych.